Ovo su neki osnovni bodovi pri ručnom šivenju.Čak i ako nemate mašinu za šivenje ili želite nešto da zakrpite dovoljno je da uvežbate ovih nekoliko bodova.Naravno što se više vežba sve je lakše, lepše i brže.
Potreban material:- komad tkanine 20X20 cm
-igla za ručno šivenje
-konac
-naprstak
Pri ručnom šivenju jako je bitno kako ćemo držati iglu i konac. Naravno mnogo je lakše i brže šiti sa šivaćom mašinom ali ima i nekih delova u radu kada je ručno šivenje neophodno. A isto tako možemo da izradimo šta želimo i samo ručnim šivenjem.
Da bi smo se opustili i odomaćili u ručnom šivenju isto i kao i sa mašinskim šivenjem važnu ulogu ima praksa. Što više vežbamo sve smo bolji. Znači za prvi momenat ćemo izabrati parče tkanine i na njoj vežbati, pa kada uvežbamo i kada nam šav bude ujednačen možemo da šijemo neki odevni predmet ili ukras.
Priprema tkanine
Odaberemo parče pamučne i malo čvršće tkanine dimenzija 20X20 cm.
Sa običnom olovkom iscrtamo vertikalne linije sa razmakom od 1,5 cm.Razmak između gornje ivice i prve linije je takođe 1,5 cm. Razmak između stranica tkanine i početka i kraja iscrtanih linija je isto 1,5 cm. Dobićemo nekih 11 linija.
Odaberemo iglu za ručno šivenje i umetnemo konac kroz ušicu,dužina konca ne treba da bude ni pre dugačka a ni pre kratka. Zavežemo čvorić na dužem kraju konca.
Tkaninu držimo u levoj ruci, a iglu i konac u desnoj.
Šavovi
Počinjemo od druge iscrtane linije.
- Na drugoj liniji ćemo raditi bodove dužine 2 mm.
Ovo je klasični šav. Brzo se radi ali nije dovoljno čvrst. Ako se desi da se tkanina iscepa ili iseče ovakav šav će se rasparati u potpunosti. Provlačimo iglu na razmaku od 2 mm.
2. Na drugoj liniji je prikazan šav koji na gornjoj strani tkanine je dugačak 10 mm, a 2 mm na donjoj strani.
Koristi se za brzo spajanje krojnih delova, pre probe. Lako se para i brži je za izradu, samo se mora izabrati kontrasna boja konca u odnosu na tkaninu.
3. Šav u četvrtoj liniji je sastavljen od bodova dužine 2 mm. Ima izgled kao i mašinsko šivenje, i ako nemate mašinu za šivenje ovo je bod sa kojim ćete se najviše zabavljati.Nema slobodnog prostora između bodova.
sl. 1. Prvo provučemo konac kroz A i B
sl.3. I tako nastavimo do kraja gde ćemo dobiti ovakav šav.
Sa zadnje strane izgleda malo neuredno .Na kraju treba završiti sa provlačenjem konca 2x od tačke A do B, kao što je prikazano na sl.4 i 5
4. Šav u petom redu se izrađuje od duplih bodova, dužine 2mm. Prvo se urade u jednom pravcu a zatim u suprotnom pravcu popunjavamo prazne bodove.
I ova četiri šava ponavljati u serijama dok se ne upotrebe sve iscrtane linije. Kada završimo sa ovim zadatkom preći ćemo na
Porubljivanje i obradu
- Gornju ivicu tkanine presaviti na dole 0,5 cm i jos jednom isto za 0,5 cm. Pričvrstite porub sa špenadlom ili ga ispeglajte.
Šijemo sa desna na levo.
Prvi bod napravimo na jednostrukom delu tkanine i to ne veći od 1-2 mm i istovremeno provlačimo iglu pod pregib (kao što se vidi na slici pod slovom A) na 0,5 ili 1 cm dužine i na 1 mm od ivice. Da se šav nebi video sa lica tkanine bodovi na jednostrukom delu tkanine moraju biti jako tanki I konac se ne sme vući previše.
2. Kada smo završili sa ovom vrstom porubljivanja na suprotnoj strani tkanine ćemo napraviti iste pregibe od 0,5×0,5 cm. Sedeći šav može da se koristi za spajanje jednog dela tkanine za drugi, ili kada želimo da prišijemo jedan deo tkanine na drugi.
Na sl.1. je prikazano u dve boje u ovom slučaju beli deo je deo poruba a roze je ostatak tkanine na kojem vežbamo.
Provučemo prvi bod kroz tkaninu A, od pozadi ka napred. Zatim na istom mestu provlačimo iglu kroz tkaninu B odozgo na dole zatim provlačimo iglu kroz tkaninu B odozno na gore sa razmakom oko 0,5 -1 cm i istovremeno provučemo kroz tkaninu A. Sa prednje strane se skoro uopšte neće primećivati šav ali će sa zadnje strane izgledati malo neuredno, što se vidi na sl.2.
3. Kada ovo završimo prelazimo na levu stranu tkanine koju ćemo presaviti samo jednom i to na 1 cm.Tkanina se isto drži kao i u predhodnom primeru. Imamo dve paralelne linije bodova, jedan je na pregibu a drugi je na ostatku tkanine.Počinje se sa bodom od 2 mm s desna u levo uvek na pregibu tkanine ali se nesme zahvatiti ostatak tkanine.
Zatim provučemo iglu na isti način i na ostatku tkanine na razmaku oko 1,5-1 cm u desno.
I tako ponavljati do kraja.Završni bod je uvek na delu od pregiba. I kod ovog šava se nesme zatezati konac previše.
4. Sada ćemo uraditi na suprotnoj strani tkanine bod opšivanja.
Ovo je najstariji način ručne obrade rezanih ivica tkanine i zove se opšivanje obametanjem. Iglom s jednostrukim koncem u jednakim razmacima izvodimo na ivici materijala 5 mm duboke kose bodove, pri čemu konac malo zatežemo, pazeći da se ivice ne uvrću.
Eto toliko od mene za sada, nadam se da će ovo nekome pomoći.